X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

المان

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

از هر کدام از ۱۶ ایالت آلمان، به نسبت جمعیت، سه چهار یا شش تن از اعضای دولت ایالتی به عنوان نماینده در یکی از مجالس پارلمانشورای فدرال (بوندسرات) که دارای ۷۹ عضو است،حضور دارند.
این اعضاء برای مدت محدودی انتخاب میگردند. دیگر مجالس پارلمان مجلس فدرال (لوندستاگ) 662 عضو دارد که تحت نظام مرکبی از حوزه های انتخابی که یک نماینده دارند و حوزه هایی که تعداد نمایندگان به نسبت جمعیت است، برای چهار سال با رأی تمامی افراد بالغ انتخاب میشوند. قدرت اجرایی در اختیار دولت فدرال به ریاست صدر اعظم فدرال است

 

مشخصات آماری جمهوری فدرال آلمان   

 

نام رسمی

جمهوری فدرال آلمان (Federal Republic of Germany)

عضو

سازمان ملل متحد، جامع اروپا، پیمان آتلانتیک شمالی، کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا، اتحادیه اروپای غربی،گروه هفت، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، شورای اروپا

مساحت

۳۵۷۰۲۱ کیلومتر مربع

خط ساحلی

۲۳۸۹ کیلومتر

مختصات جغرافیایی

۵۱ درجه شمالی و ۹ درجه شرقی

جمعیت

۸۲۴۲۴۶۰۹ نفر

رشد جمعیت

۰۲/۰درصد

پایتخت

برلین

شهرهای عمده

بن ، اسن ، هامبورگ ، مونیخ (مونشن)، کلن ، فرانکفورت ، دورتموند ، دوسلدورف ، اشتوتگارت ،برمن ، لایپزینگ ، دویسبورگ، درسدن، هانوور، نورمبرگ (نورنبرگ)، بوخوم، ووپرتال، بیله فلد، شمنیتز، مانهایم، ماگدبورگ، گلزن گیرشن، کارلسروهه، ویسبادن ، روستوک ، برانزویک، مونشن گلادباخ، مونستر، آوگسبورگ، کیل ، کرفلد، آخن ، اوبرهاوزن، لوبک، فرایبورگ، مولهایم ، ماینز،لورکوزن

زبان

آلمانی

مذهب

مسیحی

امید طول عمر

۵/۷۳ سال

واحد پول

یورو

سرود ملی جمهوری فدرال آلمان

 

حکومت


از هر کدام از ۱۶ ایالت آلمان، به نسبت جمعیت، سه چهار یا شش تن از اعضای دولت ایالتی به عنوان نماینده در یکی از مجالس پارلمانشورای فدرال (بوندسرات) که دارای ۷۹ عضو است،حضور دارند.
این اعضاء برای مدت محدودی انتخاب میگردند. دیگر مجالس پارلمان مجلس فدرال (لوندستاگ) 662 عضو دارد که تحت نظام مرکبی از حوزه های انتخابی که یک نماینده دارند و حوزه هایی که تعداد نمایندگان به نسبت جمعیت است، برای چهار سال با رأی تمامی افراد بالغ انتخاب میشوند. قدرت اجرایی در اختیار دولت فدرال به ریاست صدر اعظم فدرال است.
صدر اعظم را بوندسترات انتخاب میکند. رئیس جمهور فدرال طی نشست مشترکی از اعضای بوندسرات و تعداد برابری از نمایندگان ایالات، برای دورهای پنج ساله انتخاب میگردد.
با این که در اوت ۱۹۹۰، برلین پایتخت اعلام شد، پارلمان، دولت، وزیران، رئیس جمهور و صدر اعظم فدرال در شهر بن استقرار دارند.

احزاب عمده سیاسی عبارتند از:

  • حزب سوسیال دموکرات (سوسیالیست)
  • حزب دموکرات مسیحی (محافظه کار)
  • حزب سوسیال مسیحی
  • حزب دموکرات آزاد (لیبرال)
  • حزب سبز (حفاظت از محیط زیست)
  • حزب سوسیالیسم دموکراتیک (حزب کمونیست آلمان شرقی سابق)


هر ایالت پارلمان و دولت مجزای خود را دارد.

آموزش

 

 

 


میزان باسوادی🙁 ۱۹۹۸ ) ۱۰۰% برای زنان و مردان
(
شناسنامه کشورهای جهان – گیتاشناسی ۱۳۸۲ – به نقل از کتاب سال بریتانیکا ۲۰۰۳ )
سنین تحصیل اجباری: ۶ تا ۱۸ سال.
تعداد دانشگاه: ۷۸ (شامل دانشگاه آزاد و مؤسسات همطراز با دانشگاه).

دفاع


کل نیروهای مسلح: ۳۰۰/۴۷۶ (۱۹۹۱).
خدمت سربازی: ۱۲ ماه.

جغرافی


در جلگه شامل آلمان منطقهای پوشیده از مزارع حاصلخیز و شنزارها رودهای الب و وزر و شاخه های آنها جاری است.
در غرب، این جلگه به زمینهای پست شمال راین میپیوندد که در آن ناحیه زغال خیز روهر و نزدیک به یک چهارم جمعیت قرار دارند.
ردیفی از فلاتهای متشکل از سنگهای سخت از شرق تا غرب کشور امتداد دارد و شامل ارتفاعات هونزروک و ایفل در راین لند، تاونوس و وستروالد در هسن است و تا کوههای هارتس و ارتس در نورینگن امتداد دارد.
رود راین لند، تاونوس و وستراولد در هسن است و تا کوههای هارتس و ارتس در تورینگن امتداد دارد. رود راین در دره تنگ و عمیقی از میان این فلاتهای مرکزی میگذرد. در جنوب آلمان جنگل سیاه (شوارتز والد) دره راین را از درههای حاصلخیز و صخره های سوابیا (شوابن) جدا میسازد.
لبه جنگلی ارتفاعات بوهم در مرز جمهوری چک قرار دارد، در حالی که کوههای آلپ در بایرن (باواریا) مرز اتریش را تشکیل میدهد .
رودهای مهم: راین، البه، دانوب (دونادو)، اودر، نکار، موزل،هافل.
بلندترین نقطه: تسوگ اشپیتزه ۲۹۶۳ متر.
آب و هوا: آب و هوا معتدل است، ولی اختلاف بسیاری بین جلگه معتدل ساحلی شمال و کوههای آلپ بایرن در جنوب که دارای تابستانهای خنک و زمستانهای سرد است، وجود دارد.

اقتصاد


آلمان پس از امریکا و ژاپن سومین قدرت صنعتی جهان است. بهبود اقتصادی این کشور پس ازجنگ جهانی دوم «معجزه اقتصادی آلمان» خوانده شده است. صنایع مهم شامل الکتریکی، مکانیکی، مواد شیمیایی، منسوجات، غذایی و وسایل نقلیه است. صنایع سنگین و مهندسی در منطقه روهر، شیمیایی در شهرهای کنار رود راین و وسایل نقلیه موتوری در مراکز بزرگ ایالتی مانند اشتوتگارت تمرکز دارد.
از آغاز دهه ۱۹۸۰، رشد کلانی در صنایع تکنولوژی پیشرفته روی داده است. آلمان بجز زغال سنگ معادن نسبتا کوچک سنگ آهن، بوکسیت، سنگ مس، نیکل ، قلع ، نقره ، پتاس و نمک ، ذخایر طبیعی نسبتا کمی دارد و شدیداً به واردات متکی است.
عرضه نیروی کار با کمبود روبرو بوده است و تعداد زیادی «کارگر مهمان» (گاست اربایتر) بویژه از ترکیه و یوگسلاوی سابق به کار گرفته شده اند.
از ۱۹۹۰ کمبود نیروی کار در غرب کشور با مهاجرت از شرق، جمهوری دموکراتیک آلمان سابق، نیز مواجه شده است. تعداد افراد شاغل در صنایع خدماتی نزدیک به دو برابر کارکنان صنعت تولیدی است. بانکداری و امور مالی از منابع مهم درآمد ارز خارجی است، و فرانکفورت یکی از مراکز اصلی امور مالی و تجاری در جهان است.
اتحاد دو آلمان در اکتبر ۱۹۹۰ مشکل بزرگی را در پیش روی اقتصاد این کشور قرار داد. در گذشته جمهوری دموکراتیک آلمان دارای موفقترین اقتصاد در بین کشورهای عضو شورای همکاری متقابل کومکون بود، ولی بر حسب تولید، کیفیت، طرح، سوددهی و سطح زندگی در مقایسه با آلمان غربی عقب افتاده بود.

مجصولات کشاورزی و دامداری


محصولات مهم کشاورزی و دامداری آلمان شامل ، انگور،چغندر قند ،گندم ، جو و لبنیات است.

ارسال نظر