X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

چشمه‌های آب گرم

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

جنگل   سیاه در   آلمان   جایی است   که شیرین‌ترین خاطرات عهد کودکی مرا در بر دارد زیرا من در آنجا چشم به جهان هستی   گشودم و تا شانزده ‌سالگی در آنجا می‌زیستم  .

یک روایت قدیمی نقل می‌کند که وقتی   شکارچیان گوزنی را در جنگل زخمی‌ می‌کردند می‌دانستند او را در کجا پیدا کنند زیرا   گوزن زخمی از منطقه خطر دور می‌شد و به هر زحمتی بود خود را به کنار   چشمه   آب گرم که در عمق   جنگل جاری بود می‌کشانید و زخمهای خود را در این چشمه آب گرم که در قلب جنگل بود   شستشو می‌داد.امروز هم مردم از همه‌جا به سوی این چشمه آب گرم می‌شتابند و مثل همان   حیوانات بدن های دردناک خود را در آبهای شفابخش این چشمه طبیعی شگفت‌آور ویلدباد   (Wild Bad) فرو می‌کنند و شستشو می‌دهند.در   آمریکا   در ناحیه میدل‌وست   (Middle-West) سالیان درازی بود که هندیها بیماران و زخمیان خود را از فرسنگها راه حرکت می‌دادند   و به جایی که چون ویلدباد دارای چشمه آب گرمی بود می‌رساندند زیرا آنها به حکم   غریزه   فطری پی‌برده بودند که آبهای گرم این   چشمه در معالجه و شفای بیماران و زخمیان معجزه از خود نشان می‌دهد  

چشمه‌های آب گرم  

جنگل   سیاه در   آلمان   جایی است   که شیرین‌ترین خاطرات عهد کودکی مرا در بر دارد زیرا من در آنجا چشم به جهان هستی   گشودم و تا شانزده ‌سالگی در آنجا می‌زیستم  .

یک روایت قدیمی نقل می‌کند که وقتی   شکارچیان گوزنی را در جنگل زخمی‌ می‌کردند می‌دانستند او را در کجا پیدا کنند زیرا   گوزن زخمی از منطقه خطر دور می‌شد و به هر زحمتی بود خود را به کنار   چشمه   آب گرم که در عمق   جنگل جاری بود می‌کشانید و زخمهای خود را در این چشمه آب گرم که در قلب جنگل بود   شستشو می‌داد.امروز هم مردم از همه‌جا به سوی این چشمه آب گرم می‌شتابند و مثل همان   حیوانات بدن های دردناک خود را در آبهای شفابخش این چشمه طبیعی شگفت‌آور ویلدباد   (Wild Bad) فرو می‌کنند و شستشو می‌دهند.در   آمریکا   در ناحیه میدل‌وست   (Middle-West) سالیان درازی بود که هندیها بیماران و زخمیان خود را از فرسنگها راه حرکت می‌دادند   و به جایی که چون ویلدباد دارای چشمه آب گرمی بود می‌رساندند زیرا آنها به حکم   غریزه   فطری پی‌برده بودند که آبهای گرم این   چشمه در معالجه و شفای بیماران و زخمیان معجزه از خود نشان می‌دهد  .
آداب و رسوم   آمریکایی حکم می‌کرد که این چشمه آب گرم از تصرف هندیها خارج شود بهمین جهت قبایل  همسایه در ابتدا برای تصرف این چشمه آب گرم می‌خواستند با هندیها داخل جنگ و پیکار شوند ولی با مرور زمان فهمیدند که فایده این داروی معجزه‌آسا باید به‌همه برسد و در انحصار شخصی و اشخاص معینی قرار نگیرد.

شمالیها وقتی آزادی را در سراسر آمریکا استقرار دادند و هندی ها هم از در صلح و مسالمت درآمدند همه قبایل و دسته‌های مختلف مردم توانستند بدون هیچگونه ترسی در کمال امنیت بیماران و زخمیان خود را به این سرچشمه شفابخش برسانند و از برکات آن تمتع گیرند.

امروز این محل اهمیت خاصی به خود گرفته و به‌نام چشمه‌های آب گرم « تپه‌های سیاه » معروف می‌باشد.ما نمی‌دانیم چه خاصیتی در آب هست که تاثیری قطعی بر بیماران ، اشخاص خسته و حتی اشخاص سالم و تندرست دارد اما پرکنایب مکرر تصدیق کرده است که آب دارای یک قدرت شفا‌بخش خیلی نیرومندی می‌باشد و او یقین دارد که هزاران اشخاصی که به چشمه کوچکش به « وریس هوفن » در باویر رفته‌اند و می‌روند نتایج عجیب و قابل تحسینی به دست می‌آورند.

خارج از نتایج نیکویی که آب به بیماران می‌بخشد دنیای آب همچنین دنیایی پر از نشاط و شادی است که در دسترس همه می‌باشد و همه می‌توانند از آن بهره ببند.

قوای طبیعی که در آب وجود دارد هنوز به‌طور کامل مورد مطالعه و تحقیق قرار نگرفته‌اند . پرکنایب در آلمان این قوای طبیعی آب را « ناتور کرافت » (Natur Kraft) می‌نامد . هیچ‌چیز در دنیا نه ‌تنها برای بیماران بلکه همچنین برای اشخاص سالم و تندرست بهتر از عادت دادن و لذت بردن بدن از آب نیست مخصوصاً وقتی بدن عمل مهیج و محرک نوازش آب و آفتاب را به خود بپذیرد.به تجربه رسیده است که آب ، اعصاب زیر پوست را تحریک می‌کند و از این میان اعضاء داخلی بدن تقویت می‌یابند. من می‌خواهم قاعده‌ای را به شما یاد بدهم که در سراسر عمر دراز و سعادت‌آمیز خود از آن پیروی کنید و آن قاعده این است:

هیچوقت آب سرد را بر بدن سرد نریزید ، اگر سردتان است ، آب گرم یا ملول مصرف کنید و بهتر است که اگر آب گرم در دسترس ندارید با حوله زبری به شدت بدن خود را بمالید تا اینکه سراسر پوست بدن شما گلگون و قرمز رنگ شود.

آب وان خود را ابتدا گرم کنید و بعد در آخر کار آن را سرد نمایید و همین ترتیب را در گرفتن دوش بکار بندید. از آب گرم آنقدر که می‌خواهید و هر مدتی میل دارید استفاده کنید اما وقتی می‌خواهید کار استحمام خود را تمام کنید آب را آنقدر سرد کنید که می‌توانید تحمل نمایید اما مدت آن نباید زیاد طولانی باشد. شما وقتی از حمام گرم و سرد بیرون می‌آیید باید پوست بدن شما روشن و گلگون باشد مواظب باشید که تن شما هیچوقت نباید آبی شود!…

هیچ کشوری در دنیا بیش از آمریکا آب و حمام ندارد ، عده‌ای از اشخاص تصور می‌کنند افراط در استحمام برای پوست بد است زیرا چربی طبیعی بدن کم می‌شود و بدن از کمبود آن رنجور می‌گردد . ولی من تصور می‌کنم ما نباید خود را از این موضوع مضطرب و نگران بکنیم این اشخاص هفته به هفته حمام می‌روند و از لذتی که در دنیای آب وجود دارد غافل و بی‌خبرند.

همه ما وسیله نداریم که هر وقت احتیاج داریم به ویلدباد یا به تپه‌های سیاه یا به ساراتوگا یا به بادن بادن برویم و از آب گرم آنجاها استفاده کنیم ولی هیچ دلیلی ندارد که هرکس نتواند گوشه کوچکی از چشمه‌های آب گرم را در سالن حمام خود به وجود نیاورد؟

اگر شما نمی‌توانید به وریس هوفن دل‌انگیز و باشکوه پرکنایپ بروید یقیناً می‌توانید با آب سردی که از لوله‌های آب منزلتان به شدت فوران دارد و جاری می‌شود استفاده کنید و قسمت کاملی از محاسن استحمام با آب را که با رفتن به آبهای گرم ، خیلی گران تمام می‌شود : به ارزانی و سهولت بدست آورید.

با کمی تخیل ، چشمان خود را ببندید و به عجیب‌ترین جویبارهای کوهستانی که شما هیچوقت آنرا ندیده‌اید و انوار خورشید از لابلای برگ درختان می‌گذرد و در اطراف شما لکه‌های سایه‌ روشنی بر روی زمین می‌گذارد بیندیشید کاملاً برای شما ممکن است که با شیر آب منزلتان استحمام کنید و به هنگام استحمام ، چنین منظره‌ای را در نظر مجسم نمایید بدون شک شما از فواید استحمام با آب ، استفاده لازم را خواهید برد و بعلاوه مبلغ قابل توجهی ، از پول شما ذخیره و صرفه‌‌جویی خواهد شد.
ما آمریکایی ها ، اغلب در کشور خود در نواحی مختلفی که اقامت داریم محبوس هستیم و از آنچه داریم بهترین نصیب و فایده ممکنه را نمی‌بریم.ما از کسانی نیستیم که دوست دارند دوباره به طبیعت بازگردند و پشت‌پا به مظاهر صنعت و تمدن بزنند.ما باید به سوی طبیعت برویم همانطور که واقعاً شما می‌توانید سالن حمام خود را به چشمه شفابخش آب گرم طبیعی تبدیل کنید همانطور شما در زمستان می‌توانید گوشه کوچکی از اتاق خود را که جلو در و پنجره است طوری ترتیب دهید که با باز کردن آن از نور جانبخش خورشید استفاده کنید و هر روز برای چند لحظه از اثر گوارا و لذیذ آفتاب بهره برید زیرا « هرجا که اراده باشد وسائل پیدا می‌شود. » از صد یا پنجاه سال به این طرف ، ما که در آمریکا زندگانی می‌کنیم خیلی خوشبخت هستیم و این خوشبختی ما به اندازه‌ای است که هیچکس نمی‌تواند آنرا در خواب هم‌ ببیند. ما میوه‌ های چهارفصل را در یخچال های خود داریم و می‌توانیم در اتاقهای خود برای هر روز یک پلاژ خوبی داشته باشیم و برای چند دقیقه از یک منبع آب گرم در سالن های حمام خود استفاده نماییم. بعلاوه با کمی تخیل و تصور ما می‌توانیم نه‌تنها مشغولیت و تفریح بلکه فواید بیشماری را از آن برگیریم.من به یک دلیل به بسیاری از اروپاییان غبطه می‌خورم.این موضوع مسلم است که هیچ کشوری در دنیا چون آمریکا دارای موسسات بهداشتی جدید نمی‌باشد ولی اروپاییان در یک موضوع از ما جلوتر افتاده‌اند و آن حمامهای ته‌نشین می‌باشد و من در انتظار روزی هستم که در آمریکا هم حمامهای ته‌نشین رواج یابد و تعمیم پیدا کند. هیچکس نمی‌تواند نتیجه تقویت کننده حمام ته‌نشین را تا وقتی عمل نکرده است درک نماید بسیاری از اشخاص حمام ته‌نشین را با « بیده » ( Bidet) اشتباه می‌کنند در صورتی که این دو چیزهایی هستند که بکلی با یکدیگر اختلاف دارند و ابداً بهم شباهتی ندارند . بیده : حمامی بهداشتی است که با آن خود را شستشو می‌دهند در صورتی که حمام ته‌نشین طشتی است که در آن می‌نشینند،زانوها،ساق پاها و پاها در خارج آویزان می‌شوند و فقط تنه تا پهلوها و اعضای حیاتی(دفع و تولید)ابتدا در آب گرم و بعد در آب خنک قرار می‌گیرند. هنوز هم کسانی که اهمیت استحمام اعضای حیاتی تخلیه فضولات و تولید تناسلی را استنباط نکرده‌اند ، فراوانند.    

« پرکنایب » حمامهای ته‌نشین را به اشخاص خسته به ترتیبی که رومیان در قدیم عمل می‌کردند توصیه می‌کند.

بدون شک شما به من خواهید گفت تمام اینها با حرف درست است اما در عمل ، حمام های ته ‌نشین در کجا پیدا می‌شود؟ و من جواب می‌دهم : هر جا که طشتی باشد حمام ته‌نشین نیز وجود دارد.
هرچند این طشت که در هر جا وجود دارد زیاد راحت و عملی نیست ولی با این همه کامل است شما هم که این طشت را در منزل خود دارید مقدار کمی آب در آن بریزید و در داخل آن در حالی که پاهای شما بیرون از طشت است بنشینید و در این حالت آب نباید از پهلوهای شما تجاوز کند و بالا بیاید . یک حمام ته‌نشین که با یک مالش به وسیله یک حوله همراه باشد شما را خشک خواهد کرد ، گلگون و قشنگ و درخشان خواهد نمود . و این کاری است که من خودم هر وقت خود را خسته دیدم یا زیاد کار دارم و در نظر دارم که قرص آسپرین یا بنزدرین (Benzedrine) را مصرف کنم عمل می‌کنم.
دفعه دیگر که خواستید خانه ای بسازید من به شما توصیه می‌کنم به فکر این باشید که با طبیعت شریک و همدست شوید و اصرار کنید تا آرشیتکت ( مهندس معمار ) و لوله کش شما نقشه حمامی را طرح کنند که دارای سالن حمام با حمام ته‌نشین باشد وقتی چنین حمامی در خانه شما ساخته شد خود شما و همه اعضای خانواده شما از لذتی مطبوع استفاده خواهید برد و از مزایا و فوایدی بهره‌ور خواهید شد که در گذشته هیچوقت آن را درک نکرده‌اید.

بعلاوه وقتی شما این خانه را ساختید اگر ذوق و سلیقه مرا داشتید اصرار کنید که سالن حمام بزرگی داشته باشید که بتوانید همه چیز را در آن جا بدهید.

حمامهای بزرگ و تختخواب های بزرگ و جادار برای مردانی که بلند قد هستند جزو اشیاء لوکس و تجملی بشمار نمی‌رود.حمام مثل تختخواب باید جایی باشد که بزرگترین مرد یا زن آمریکایی بتوانند آنجا دراز بکشند و استراحت کنند.بسیاری از اشخاص ، حتی در آمریکا وسیله

ارسال نظر