X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

GNOME چیست؟

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

لینوکس به عنوان یک سیستم عامل میزکار یا همان دسکتاپ، نیازمند واسط گرافیکی کاربر یا  GUI می باشد. یادگیری و استفاده از GUI لینوکس بسیار ساده و راحت است.

با وجود شباهت هایی که بین محیط گرافیکی دسکتاپ لینوکس با ویندوز و مکینتاش وجود دارد، یک تفاوت اساسی نیز در این میان مشهود است و آن حق انتخاب _یا انتخاب هایی_ است که شما درباره قسمت های گرافیکی و چگونگی ترکیب آنها با یکدیگر دارید.

لینوکس به عنوان یک سیستم عامل میزکار یا همان دسکتاپ، نیازمند واسط گرافیکی کاربر یا  GUI می باشد. یادگیری و استفاده از GUI لینوکس بسیار ساده و راحت است.

با وجود شباهت هایی که بین محیط گرافیکی دسکتاپ لینوکس با ویندوز و مکینتاش وجود دارد، یک تفاوت اساسی نیز در این میان مشهود است و آن حق انتخاب _یا انتخاب هایی_ است که شما درباره قسمت های گرافیکی و چگونگی ترکیب آنها با یکدیگر دارید.

GUI های لینوکس از ۳ قسمت تشکیل شده اند :

اولین بخش آن X Window System است، کار X تأمین ساختاری برای برنامه سازی گرافیکی می باشد.

دومین قسمت Window Manager است که بر روی X قرار می گیرد. این قسمت در واقع این امکان را به شما می دهد که بیش از یک کاربرد از GUI را اجرا کنید. بدون این بخش شما توانایی جابه جایی پنجره ها، تغییر اندازه آنها و کارهای مشابه دیگر را نخواهید داشت.

سومین قسمت محیط میزکار یا Desktop Environment نامیده می شود. این قسمت نیز مانند Window Manager بر روی X قرار می گیرد و ویژگی هایی دارد که به لینوکس امکان مجتمع سازی کاربرد ها را می دهد.( همانند COM و OLE در دنیای مایکروسافت). علاوه بر این Desktop Environment توانایی های Window Manager را توسعه می دهد به طوریکه بتواند بیشتر امکانات و کاربردهای GUI را به کاربران لینوکس ارائه دهد. ۲ نوع متداول آن KDE و GNOME هستند که در ادامه توضیح خواهم داد.

تاریخچه X

گرافیک لینوکس و یونیکس بر پایه ابزاریست که X Window System و یا به طور خلاصه X نامیده می شود.

X در سال ۱۹۸۴ در دانشگاه MIT به وجود آمد.

هم اکنون مسئولیت ان بر عهده کنسرسیوم X می باشد. ورژن های متنوعی از X موجود است که انواع آزاد و تجاری را شامل می شود.

مفاهیم اساسی

همانطور که پیش از این گفته شد، X تنها یکی از سه قسمت نرم افزاریست که لینوکس برای داشتن GUI بر روی سیستم به آن احتیاج دارد. اما در اصل یک بخش اساسی محسوب می شود.

در واقع X تنها جعبه ابزاریست که ابزار گرافیکی اصلی را شامل می شود. به عنوان مثال اگر فردی بخواهد یک برنامه پردازشگر متن بنویسد، باید بداند چگونه متن را روی صفحه نمایش دهد و فونت ها و اندازه متن به چه ترتیبی باشد. و یا شاید نیاز به کشیدن خطوطی برای ایجاد جدول باشد. و این جاست که X به درد می خورد، X دارای فرمان های برنامه نویسی ایست که قادرند متن را با فونت و فرمان های داده شده برای رسم خطوط نمایش دهند.

خود X از سه قسمت اصلی تشکیل شده است:

• سرور X

• مجموعه ای از کتابخانه های گرافیکی

• مجموعه ای از برنامه های کاربردی گرافیکی که معمولا از کتابخانه های گرافیکی استفاده می کنند.

سرور X برنامه ایست که با دسته ای از سخت افزار ها مانند کارت ویدیو، صفحه کلید و ماوس در سیستم در ارتباط می باشد و رابط بین سخت افزار ها و نرم افزار های گرافیکی می باشد.

فرمان های سرور X درباره مجموعه ای از کتابخانه های گرافیکی شامل پیش فرض ها یا برنامه های خاص می باشند. بعضی اوقات این برنامه ها به طور مستقیم در همان سیستمی که ابزار گرافیکی بر روی آن قرار دارد اجرا می شوند و گاهی این برنامه ها با برقراری ارتباط با سایر دستگاه های گرافیکی که در شبکه بر روی کامپیوتر های دیگری قرار دارند، اجرا می شوند. با به کار گیری X می توانید در هر جایی از دنیا برنامه خود را اجرا کنید و فرد دیگری در گوشه دیگری از دنیا از طریق اینترنت خروجی برنامه شما را بر روی کامپیوتر خود مشاهده کند.

Window Manager

همانطور که از اسم آن مشخص است برنامه ایست که وظیفه مدیریت پنجره ها را بر عهده دارد.

از جمله وظایف این برنامه عبارتند از:

• افزودن کنترل به طوریکه بتوان با بیش از یک پنجره باز کار کرد.

• افزودن کنترل هایی برای تغییر اندازه، کوچک کردن و بزرگ کردن پنجره ها.

• Window Manager اجازه کنترل Focus Policy را به شما می دهد. به این معنی که تعیین می کند هنگام باز بودن چندین پنجره، کدام یک از آنها از زدن دکمه های صفحه کلید تأثیر پذیرد. برای مثال اگر ۵ پنجره باز بود و شما کلیدی را فشار دادید، این کلید بر کدامیک از پنجره ها اثر بگذارد.

GNOME (GNU Network Object Model Environment)

GNOME چیست؟

پروژه GNOME دو امکان را فراهم می کند:

محیط میز کار GNOME، یک دسکتاب ویژوال و جالب برای کابران مختلف، و دوم زیرساخت های برنامه سازی ، به معنی چارچوبی گسترده برای ساخت کاربردهایی که با سایر برنامه های دسکتاپ یکپارچه می شوند.

برخی از خصوصیات GNOME عبارتند از:

آزاد

GNOME یک نرم افزار آزاد است و بخشی از پروژه GNU محسوب می شود. و سطح نا محدودی از کنترل را از طریق دسکتاپ هاف نرم افزار ها و داده های کاربران به آنها تخصیص می دهد.

قابل استفاده

قابل استفاده بودن در واقع به مفهوم ایجاد نرم افزاریست که برای همگان چه کاربران و چه توسعه دهندگان نرم افزار، قابل استفاده باشد. این نکته همواره مورد توجه خاص جامعه GNOME می باشد.

دسترسی آسان

بین المللی

GNOME به زبانهای مختلف توسعه یافته، مستند سازی شده و مورد استفاده قرار می گیرد. گروه GNOME در تلاش است این اطمینان را بدهد که تمامی بخش های نرم افزار را بتوان به کلیه زبان ها ترجمه کرد.

مورد پسند برنامه نویسان (Developer-Friendly)

توسعه دهندگان نرم افزار برای استفاده از GNOME تنها از یک زبان استفاده نمی کنند، شما می توانید از C، C++، Python، Perl، Java و یا حتی C# برای ایجاد کاربردهای سطح بالایی که با سایر برنامه های دسکتاپ یونیکس و لینوکس یکپارچه می شوند، استفاده کنید.

سازمان یافتگی

GNOME تلاش می کند که یک انجمن سازمان یافته با ساختاری متشکل از صد ها عضو و تشکیلات منظم باشد. توزیع های GNOME توسط تیم مخصوص این کار و طبق برنامه هر ۶ ماه یکبار پخش می شود.

پشتیبانی

GNOME توسط شرکت های با نفوذ در لینوکس و یونیکس پشتیبانی می شود، برخی از این شرکت ها عبارتند از : HP، MandrakeSoft، Novell، RedHat و شرکت Sun.

چرا GNOME ؟

GNOME تقریبا یک انتخاب ایده آل برای هر هدفی است. در زمینه های مختلف و توسط افراد مختلف از جمله تجارت و بازرگانی، استفاده خانگی، توسعه دهندگان، افراد کم توان یا ناتوان، مدیران سیستم و … مورد استفاده قرار می گیرد. GNOME ارائه دهنده محیطی برای انجام کارهای روزانه، مانند واژه پردازی و مرور اینترنت می باشد.

منابع :
• Linux for Windows NT/2000 Administrators
Mark Minasi
• Linux Red Hat 9
ترجمه سید امیر حسین رضوی

ارسال نظر